Bezpieczeństwo oczu

Wykonywanie poszczególnych czynności przez pracowników angażuje bardzo często szereg zmysłów. Jednym z nich jest między innymi wzrok. Jego znaczenie oraz rola jest niezbędna w wielu branżach. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na stosunkowo wrażliwy charakter wzroku. Przy pracach oraz obróbce tworzyw, można go łatwo uszkodzić.

Podobnie jest, jeżeli weźmiemy pod uwagę obsługę większości maszyn, obecność farb oraz innych niebezpiecznych substancji. Chcąc zabezpieczyć pracowników przed takimi urazami należy wykorzystać specjalne gogole oraz okulary chroniące wzrok. Pod wieloma względami są one bardzo wygodne i skutecznie zabezpieczają wzrok przed większymi i drobnymi urazami. Odpowiednio dopasowane do kształtu twarzy nie pozwalają na przedostanie się drobnych elementów, również w postaci pyłów. Często są one bardzo wytrzymałe, dzięki czemu skutecznie chronią również przed poważniejszymi urazami, związanymi chociażby z odłamaniem się elementów tnących i szlifujących urządzenia. Ważne jest tu również to, że są one bardzo często wyjątkowo lekkie i nie uciskają twarzy. Nie powodując dyskomfortu dobrze sprawdzają się w swojej roli. Należy tu zauważyć, że poszczególne elementy takich gogli lub okularów w trakcie użytkowania ulegają uszkodzeniu lub zużyciu. Zastosowanie elementów wymiennych rozwiązuje kwestie ich naprawy. W wielu przypadkach, takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne, jeżeli chodzi o ich cenę. Dodatkowo skraca to czas takich czynności.

Urazy oka bywają bardzo poważne, czego skutkiem może być pogorszenie wzroku a w skrajnych przypadkach również jego utrata. Problematyka taka jest widoczna między innymi w przypadku różnego rodzaju warsztatach mechanicznych, ślusarskich, jak również podczas lakierowania oraz w pracach leśnych.